Zajímavé je, že mnohdy věnujeme více pozornosti vnějším věcem než tomu, co se děje uvnitř nás samých. Ale co když vám řeknu, že ten vnitřní svět je jako skrytý poklad? Je to místo, kde se skrývají tajemství naší osobnosti a našeho chování.
Jaká je ale příčina toho, že se tak moc zaměřujeme na okolní svět a tak málo pozornosti věnujeme tomu, co je uvnitř nás? Odpověď je prostá. Je to jednodušší!!! Nemalý podíl na tom všem má také dnešní digitální doba, která je velmi zrychlená a umožňuje nám okamžitý přístup ke všemu, co chceme. A tento trend se odráží ve způsobu, jak vnímáme štěstí. Hledáme rychlé uspokojení ve formě lajků, sdílení a zpráv, studování života ostatních a čím dál tím víc se odkláníme od věcí, které jsou v souladu s naším ,,Já,,.
„Když se díváš kolem sebe, objevíš jen momentální radosti. Začneš-li hledat uvnitř sebe, nalezneš nekonečné zásoby štěstí.“
Vnitřní dítě
Vnitřním dítětem bychom mohli pojmenovat naše vnitřní emocionální já. Tato část naší psychiky zachovává vzpomínky na naše dětství, naši ranou zranitelnost a naše potřeby. A stejně tak jako rosteme a stárneme my v našem fyzickém těle, vyvíjí se i naše vnitřní dítě. V životě většiny z nás, obyčejných smrtelníků, ale nastane okamžik, kdy pod vlivem jistých událostí (traumat, trápení, ztrát, zrad), dojde k oddělení našeho fyzického já od našeho vnitřního dítěte. Je to okamžik, kdy se náš emocionální vývoj zastavuje a postupem času začíná být nahrazován logikou, výchovou a vkládáním vzorců.
Pokusím se Vám nyní vysvětlit, jak poznat, kdy je vaše vnitřní dítě dospělé a kdy se jeho vývoj naopak zastavil.
Ve chvíli, kdy máte vyrovnaný vztah s rodiči, s lidmi, kteří vám ubližovali, přijali jste sami sebe takové, jací jste a své nedostatky umíte respektovat, můžete o sobě směle říct, že vaše vnitřní dítě je dospělé.
Pokud ale máte pocit, že vás život neustále vrací a opakují se stále stejné věci dokola, je to známka toho, že váš emocionální vývoj se v určitém bodě zastavil.
Když tedy nevěnujeme pozornost svému vnitřnímu dítěti, může se projevovat v podobě nezpracovaných emocí, nebezpečných vzorců chování a iracionálních reakcí na situace v našem životě. Naopak porozumění potřebám a emocím našeho vnitřního dítěte nám umožňuje lépe se poznat, žít spokojený a šťastný život a vytvářet zdravé vztahy. Budeme schopni velmi snadno rozeznat, kteří lidé do našeho života patří a odlišit je od těch, kteří pouze procházejí.
Proč je tedy důležité, abychom našemu vnitřnímu světu věnovali pozornost?
- Sebepoznání: Porozumění našemu vnitřnímu světu je klíčem k sebepoznání. Poznat sami sebe a své potřeby nám pomáhá vést autentičtější a šťastnější život.
- Zpracování traumatu: Vnitřní svět může obsahovat zranění z minulosti, která ovlivňují naše současné rozhodnutí a chování. Práce s vnitřním světem může pomoci zpracovat tyto události a dosáhnout uzdravení.
- Zlepšení vztahů: Porozumění vlastním emocím a potřebám může zlepšit naše mezilidské vztahy. Když jsme v souladu s vlastním vnitřním světem, můžeme lépe komunikovat a rozumět druhým.
Jednoduše řečeno, věnovat pozornost vnitřnímu světu je cestou ke zvýšenému sebeuvědomění, uzdravení a plnohodnotnějšímu životu. Práce s vnitřním světem nám umožňuje lépe porozumět sobě samým a tím i ostatním lidem, což vede k bohatším a naplněnějším vztahům a k harmoničtějšímu životu. A pokud i vy máte pocit, že jste se na své cestě ztratili a chtěli byste hledat řešení, porozumět principům a posunout se o krok dále, pak jsme tu pro vás.
0 komentářů